כל האמת מאחורי ציפויי שיניים, ציפויי חרסינה, ציפויי למינייט

אנשים רבים חולמים על חיוך אחיד לבן ונוצץ, שיניים ישרות שנראות טבעיות, ובקיצור חיוך הוליוודי כובש. בעשור האחרון רפואת השיניים התקדמה הן טכנולוגית והן בהבנת הצורך בשיפור האסתטיקה של השיניים, ולא רק בטיפול בריאותי לשיניים ולחניכיים, וכיום חלומות מתגשמים. הציבור הרחב חשוף למידע אינסופי באינטרנט, בגוגל וברשתות החברתיות, והאינפורמציה בנושא הדבקות ציפויי חרסינה מאוד מבולבלת. כתר זרקוניה, ציפויי חרסינה, ציפויי קריסטל, ציפויים ננו קרמיים, ציפויי למינייטס או ציפויי לומינירס, כל הביטויים הללו נזרקים לאוויר ולמחשב ללא הפסקה וזה יוצר בלבול רב. לכן התיישבנו עם ד"ר גלעד פיסקוס הבעלים של מרפאת שיניים, ובוגר ההשתלמות השנתית הראשונה לאסתטיקה דנטלית, שהתקיימה בירושלים בבי"ס לרפואת שיניים הדסה עין כרם, שיעשה סדר בנושא הדבקות ציפויי שיניים.

מה זה ציפויי חרסינה, ואיך זה מתבצע?

ציפויי חרסינה הן קליפות חרסינה דקות בעובי ממוצע של חצי מ"מ המודבקות על כל שן בנפרד, וכך ניתן לשפר גם את צבע השיניים ללבן יותר וגם לתקן שיניים שבורות או עקומות לחיוך אחיד. שלפני שמדביקים את הציפוי יש להסיר מהחלק הקדמי של השן בין 0.5-1 מ"מ אמייל, כדי שהתוצאה הסופית תראה טבעית ומושלמת.

האם ציפויי חרסינה הוא פתרון מהיר ליישור שיניים, שמבצעים אורתודנטים?

ראשית המלצה גורפת שלי, אם ניתן לבצע יישור שיניים בשיטה המסורתית ע"י הזזת שיניים, בעיקר אצל צעירים מתבגרים, זו השיטה המומלצת. מאידך הרבה אנשים בעיקר בוגרים מעל גיל עשרים, אינם מעוניינים לעבור תהליך ארוך של חודשים ואף שנים ומחפשים פתרון מהיר וטוב, שיאפשר להם לחייך חיוך מלא שיניים לבנות, חיוך חדש ולבן דבר שמשפר מיידית את הביטחון העצמי ואת האור בפנים.

האם הכנת השן לפני ההדבקה פוגעת או הורסת את השן?

בידיים מיומנות של רופא שיניים זהיר, התשובה היא לא. סוף מעשה במחשבה תחילה. כל מקרה דורש אבחון מקדים ולא כל אחד מתאים להדבקות חרסינה. מכיוון שעובי קליפת ציפויי החרסינה הוא כחצי מ"מ, לא ניתן לתקן סטיות של שיניים שהן מעבר לאחד מ"מ.

מלאו פרטיכם בטופס ואנו ניצור קשר
טלפון - 03-9679992

למי בעצם מתאים הדבקת ציפויים על השיניים?

קודם כל למעט מקרים יוצאי דופן, הטיפול מומלץ מגיל 18 ומעלה. בעצם כמעט כל מי שלא מרוצה מהחיוך שלו יכול להתאים. מרווחים בין השיניים, שיניים קטנות מדי או שיניים גדולות מדי, שיניים שחוקות או שיניים שבורות, חיוך לא אחיד, כתמים על גבי השיניים שנגרמו מתרופות או מחלות שונות, שינים לא סימטריות או כל מקרה שהלבנת שיניים לא עוזרת. כל המקרים הללו ניתן לפתור לגמרי בטיפול של שתי פגישות.

יש כל מיני סוגי ציפויים, מה ההבדל ביניהם?

אני מדביק רק ציפויי חרסינה, והחרסינה המועדפת עלי היא חרסינה פלדספטית. זאת חרסינה שנבנית ע"י טכנאי אמן בשכבות ומגיעה לתוצאה טבעית ואמיתית של שן בריאה ויפה. שן טבעית בנויה גם כן משכבות, והאור שחודר דרכה יוצר אזורים שחלקם נראים אטומים יותר וחלקם שקופים יותר. המטרה שלי היא שהחרסינה תחקה את הטבע בצורה מושלמת. חרסינה נוספת שאני משתמש בעיקר אצל אנשים ששוחקים או נועלים שיניים היא חרסינה על בסיס זכוכית שנקרא אימקס, e-max. גם כאן האסתטיקה מעולה אבל מדובר בבלוק של חרסינה דחוסה שנחרטת במחרטה לצורתה הסופית, לאחר סריקת מודל השיניים. ישנם ציפויי שיניים מחומרים מרוכבים או חומרים קומפוזיטיים שבמקומות מסוימים נקראים ציפויי קריסטל. זה בעצם אותם חומרים שמשתמשים לסתימות לבנות. אני לא מדביק ציפויי שיניים קומפוזיטיים מכיוון שעמידות הצבע לאורך זמן לא טובה. כמו כן הברק שלהם לא מגיע לתוצאה של שן טבעית, בריאה ויפה.

אז מה זה ציפויי זירקוניה או כתר זרקוניה?

זרקוניה הוא סוג של חרסינה חזקה מאוד והשימוש העיקרי שלה הוא להחליף את המתכת שבעבר היה הבסיס של הכתר לפני שכוסה בחרסינה. כתר קדמי או כתר אחורי היה בנוי ממתכת, שעליו מאוחה חרסינה. כיום אני לא משתמש במתכות ובחלק מהכתרים או גשרים אני מכין בסיס זרקוניה, שזה בעצם חרסינה לבנה, אטומה וחזקה ועליו הטכנאי מוסיף חרסינה אסתטית יותר, חרסינה פלדספטית. הזרקוניה לא מגיעה לברק וליופי מושלם שנראה טבעי, לכן לא מומלץ להשתמש בו כציפויי חרסינה בשן קדמית.

מה לגבי שן שבורה קדמית שעברה טיפול שורש ונראית כהה יותר.

שן שעברה טיפול שורש נוטה לשנות צבע לגוון אפור מכל מיני סיבות. מכיוון שציפויי חרסינה הן קליפות דקות של חרסינה הצבע הבסיסי של השן משתקף מבפנים. במקרים שמשלבים שיניים בריאות לחלוטין ושיניים שעברו טיפולי שורש אני משלב ציפויי חרסינה עם כתרי חרסינה. השן שעברה טיפול שורש מושחזת כמו לכתר רגיל והשיניים הרגילות מושחזות בצורה מינימלית. לשן שעברה טיפול שורש אני מתאים קודם בסיס זרקוניה, שאוטם את הצבע האפור ולאחר מכן מדביק על כל השיניים, גם הטבעיות וגם אלו שיש להן עכשיו כיפת זרקוניה, את צפויי החרסינה האסתטיים שבנויים מאותו חומר שנראה טבעי ויפה.

ציפויי חרסינה זו השיטה היחידה להגיע לשיניים לבנות יותר?

ממש לא. במידה ומיקום השיניים וצורתן יפה ורק השיניים צהובות מדי, ניתן להלבין את השיניים בשיטה פשוטה יחסית. בהלבנת שיניים לא מסירים חומר שן, ההלבנה לא פוגעת בשיניים וכל עוד אין כתרים וסתימות קדמיות ניתן להלבין בצורה מרשימה, ולהגיע לשיניים לבנות ובוהקות. בשיטת ההלבנה שאני פיתחתי עם סדים אישיים תואמים וקשיחים שמים את חומר ההלבנה בבית בריכוזים משתנים וכל התהליך אורך כשלושה שבועות. כל עוד שומרים על סדי ההלבנה ומתחזקים אותה כל חצי שנה, ההלבנה שלי מחזיקה לכל החיים. במקרים הקלאסיים כאשר מחייכים רואים בעיקר את ששת השיניים הקדמיות העליונות. החיוך הנראה הוא מניב לניב, אך כל שאר השיניים נראות מסביב ממש כמו מסגרת לתמונה. על כן במקרים הקלסיים אני קודם מלבין את כל השיניים בשיטת הסדים האישיים שלי, ולאחר מכן מבצע ציפויי חרסינה לששת השיניים הקדמיות מרכזיות עליונות, בשתי פגישות בלבד.

כמה עולה התענוג ולמה יש הבדלים כל כך גדולים במחיר בין מרפאה למרפאה? לא יותר פשוט לטוס לטורקיה ברבע מחיר ולעשות ציפויי זרקוניה על כל השיניים כמו שמפרסמים?

לגבי הטיפולים בטורקיה, ספציפית להדבקות ציפויי חרסינה זה לא מומלץ. ראשית, הסברתי קודם מדוע הזירקוניה אינו מתאים לציפויי שיניים. שנית, ברוב המקרים מספיק הלבנת שיניים כללית וציפויים של 6-8 שיניים. אין צורך להוסיף יותר מדי שיניים סתם, כדברי הפתגם, כל המוסיף גורע.

לגבי טווח המחירים הגדול, יש מספר אלמנטים חשובים שקובעים את ההבדל הקטן, שזה עולם ומלואו, בין שיניים לבנות, יפות, טבעיות ובריאות לבין שינים לבנות אטומות שמקרוב נראות כפלסטיק והמעבר לחניכיים בולט לעין. השילוב בין רופא שיניים פדנט ומוכשר, טכנאי אומן והדבקה מורכבת ללא פשרות עושה את ההבדל. על כן ההבדל במחירים נובע מכישורי רופא השיניים והטכנאי. הדבקת ציפויי החרסינה לשטח פני השן מאוד מורכבת וטכנית. לצערי מעט מאוד רופאי שיניים מיומנים בטכניקת ההדבקה הנכונה. הדבקה נכונה תחזיק לתמיד ומאפשרת להתנהג עם השיניים בצורה טבעית. נקודה נוספת זה אזור החיבור בין החרסינה, השן והחניכיים. הכנת השן, מפגש הציפוי עם החניכיים וניקוי יעיל של שאריות הדבק גם הן פרוצדורות מסובכות ודורשות מיומנות רבה ופדנטיות מקסימלית. למראה שיניים לבן, יפה ובריא, שיחזיק לשנים רבות, נדרשים כל התכונות הללו.