שחיקת שיניים – סד לילה

שחיקת שיניים – סד לילה

שחיקת שיניים היא תופעה מאוד נפוצה, אבל לא זוכה למספיק תשומת לב. כ- 50% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת שיניים ברמה זו או אחרת, והסיבה העיקרית לתופעה היא נעילת שיניים או חריקת שיניים בזמן השינה. אנחנו חיים בעולם תחרותי, אינטנסיבי מלא בלחצים ובאין סוף גירויים שרוצים להשיג. כל הלחץ הזה בא לידי ביטוי בהידוק שרירי הלעיסה, בלי שנהיה מודעים לכך, בלילה כאשר אנחנו ישנים ובמצב של תת מודע.

 

כיצד בא לידי ביטוי שחיקת שיניים?

השיניים מורכבות מכותרת השן, שגלויה לחלל הפה, ומשורש השן שמעוגן בתוך העצם והחניכיים, ושומר על יציבות השיניים. החלק הגלוי של השן בנוי משכבת אמייל דקה יחסית אך מאוד קשה, שנותנת לשן את המראה הלבן והבוהק שלה. האמאיל נוצץ וחזק (אפילו יותר מעצמות הגוף) מכיוון ש- 97% ממנו בנוי מפריזמות מסוידות של הידרוקסיאפטיט. אם נצלם את השן ונגדים את התמונה נראה שהיא בנויה מאזורים שונים, חלקם אטומים למעבר אור וחלקם שקופים, המאפשרים לאור לחדור דרכו.

כך זגוגית השן מקבלת את המראה הטבעי והנוצץ שלה. בקצה השן בעיקר בשיניים הקדמיות, האזור שחותך ונוגס במזון, מוקף באמייל אטום לגמרי, ממש כמו מסגרת לתמונה. כאשרת מתרחשת שחיקת שיניים, מסגרת זגוגית השן נסדקת ונשברת וכבר לא מקיפה את כל האמאיל. במצב כזה השן נראית סדוקה, שחוקה, מבוגרת ולא יפה.

לפעמים הביטוי של שחיקת שיניים מתרחשת קטן ונקודתי דבר שגורם לחוסר רציפות בקו השן ולסדקים קטנים. לעתים שחיקת שיניים מאוד חזקה והשן תתקצר ותהיה קטנה יותר. שחיקת שיניים היא תהליך בלתי הפיך, מכיוון שהאמייל לא מחדש את עצמו כמו רקמות אחרות בגוף לאחר פציעה. שחיקת שיניים מובילה למראה שיניים עייף, מבוגר ולא שמח.

 

וואו… אז מה הסיבה לשחיקת שיניים?

ישנם מסבר סיבות לשחיקת שיניים. לפעמים קיים הרגל של כסיסת ציפורניים, כרסום על קיסם או משהו חד קטן אחר או אפילו פיצוח גרעינים. בדרך כלל חוזרים לנגוס על אותה נקודה בשן הספציפית ואז שחיקת השיניים ממוקדת באזור נקודתי.

חריץ מתפתח בזגוגית השן ואם השנים לאט לאט החריץ מעמיק. ככל שהחריץ מתרחב וגדל האמייל סביבו נחלש עד שהוא קורס ונשבר, והשן תראה מחורצת ומשוננת. גורם נוסף הוא צחצוח שיניים חזק ואגרסיבי. במצב כזה שחיקת השן תהיה לכל רוחב השן. זגוגית השן, האימאיל ידקק לאט לאט והשן תראה אפורה או צהובה יותר.

כמו כן השיניים יהיו רגישות לקור וחום ולא בגלל עששת או ריקבון של השיניים. מטופלים/ת יתלוננו על שיניים רגישות, רגישות לקור, רגישות לאוכל מתוק ללא סימנים לחורים או ריקבון. הסיבה לכך היא שזגוגית השן נשחקת והחלק הפנימי של השן, הדנטין שיש בו קצות עצבים נחשף. חשוב לזכור, שצחצוח שיניים מבוצע בצורה עדינה ויסודית.

צחצוח אגרסיבי אינו מסיר טוב יותר את רובד החיידקים אלא להיפך וגורם לשחיקת שיניים. גורם נוסף הם דברים חומציים שבאים עם משטח השן לאורך זמן וכך מפרקים את זגוגית השן, ויוצרים מראה שחוק של שן, מראה דק ושברירי. החומרים החומציים יכולים להגיע ממקור חיצוני, בדרך כלל משקאות מוגזים וממתוקים אך גם ממקור פנימי, חומצות הקיבה. במקרה שחומצות הקיבה גורמות לשחיקת שיניים נראה את השחיקה רק בחלק הפנימי של זגוגית השן, החלק שפונה לחלל הפה, ולא בחלק החיצוני של האימייל שרואים בחיוך. במצב כזה יש להפנות לגסטרואנטרולוגיה כדי לבדוק את מצב הקיבה.

הסיבה השכיחה והעיקרית לשחיקת שיניים, היא הידוק השיניים בזמן השינה. הידוק הלסתות יכול לבוא לידי ביטוי בחריקת שיניים, תופעה שנקראת ברוקסיזם Bruxism . במצב כזה הרבה פעמים מי שמבחין בתופעה הם האנשים שנמצאים ליד חורק השיניים.

קולות החריקה מאוד מגוונים ולפעמים אפילו נשמעים כמו גרירת כיסא על הריצפה. ברוקסיזם הוא תופעה שקל יחסית לאבחן מכיוון ששומעים אותה. המצב היותר שכיח הוא נעילת שיניים או הידוק שיניים. כאשר שרירי הלעיסה מופעלים בכוח, השיניים בלסת העליונה נלחצים כלפי השיניים בלסת התחתונה ונוצרים מיקרו סדקים בתוך האמייל שבשלב הראשון אינם נראים בעין רגילה.

ככל שפעולת נעילת השיניים נמשכת לאורך שנים, הסדקים הללו מתרחבים ובבת אחת בנקודת זמן מסוימת נשברת חתיכה מהשן. הרבה פעמים מטופלים/ת מתארים מצב, שאכלו משהו קטן ורך כמו פרוסת לחם והשן נשברה. זה בעצם הקש ששבר את גב הגמל. התהליך החל הרבה לפני כן.

לאורך תקופה ארוכה נוצרו מיקרו סדקים בזגוגית השן, האימאיל בשל נעילת שיניים או חריקת שיניים והביס האחרון בלחם הרך הוא הקש ששבר את גב הגמל. אגב אותו תהליך של שחיקת אמייל מתרחש גם בכתרי חרסינה, כתרי זירקוניה, ציפויי חרסינה וציפויי למינייטס. התוצאה היא אותה תוצאה, שיניים שחוקות או ציפויי חרסינה שחוקות נראות בלויות, ישנות ולא יפות.

תהליך שחית שיניים הוא תהליך איטי מאוד ולוקח בדרך כלל שנים מרגע שמתחיל עד שהתוצאות נראות בעין רגילה. אבל זהו תוצאה בלתי הפיכה, האימאיל שנשחק לא בונה את עצמו מחדש.

סד ללילה סד לילה

סד לילה

למה אנשים נועלים שיניים או חורקים שיניים בלילה?

האמת, נעילת שיניים או חריקת שיניים – ברוקסיזם, מתרחשת לעתים גם ביום בזמן ערנות. ההבדל הוא, שאם יש מודעות לתופעה הזאת, בזמן הערנות ניתן לשים לב לזה ולהרפות את השרירים וכך להימנע מהידוק השיניים. בלילה בזמן השינה אנחנו נמצאים במצב של תת מודע כך שלא ניתן לשלוט על נעילת השיניים או חריקת שיניים.

הלחצים, שכולנו נמצאים בעולם התחרותי של ימינו, עם כל הפיתויים, הריגושים, הטכנולוגיות המתקדמות ועודף החומרנות מצטברים במשך היום. השרירים ובעיקר שרירי הפנים ושרירי הלעיסה מגיבים לכך בהתכווצות שתוצאתה חריקת שיניים בלילה או נעילת לסתות בלילה.

 

אז מה הפיתרון לחריקת שיניים ונעילת שיניים?

סד לילה. סד לחריקת שיניים.

אין פתרון אחר בזמן השינה אלא סד שינה שמונע את שחיקת השיניים. בעבר היה קיים רק סוג אחד של סד לנעילת שיניים בלילה. מגן לפה בדומה למגן שכדורסלנים או מתאגרפים משתמשים, שעוטף את כל השיניים באחת הלסתות ומגן על השיניים. הפיתרון בשימוש בסד לשחיקת שיניים בלילה מתבטא בכך שבמקום לשחוק את השיניים, שוחקים את סד הלילה.

זה אמנם מונע את הנזק של שחיקת שיניים אבל לא מנטרל את פעולת השרירים של הידוק לסתות. במקרים רבים נעילת שיניים והידוק הלסתות מובילים לכאבי ראש ומיגרנות וסד לילה מסוג כזה לא פותר את בעיית כאבי ראש, או בעיית כאבים במפרקי הלסת. לכן פותחו שני סדים מיוחדים, שמנטרלים את האפשרות של שרירי הלעיסה לבדק את הלסתות. סד לילה NTI וסד לילה KOIS DEPROGRAMMER. שני סדי לילה אלה פועלים על עיקרון דומה של סטופר בשיניים הקדמיות, כך שהשיניים הטוחנות לא באות במגע.

כך משיגים גם פתרון לשחיקת שיניים וגם פיתרון לכאבי ראש ומיגרנות בשל הידוק שיניים בלילה. כאשר השיניים הטוחנות מכל לסת לא נוגעות אחת בשנייה, אפילו בטווח של 1-2 מ”מ שרירי הלעיסה המסטר – Masster Muscle , והטמפורליס  Temporalis Muscle, כמעט ולא יכולים להתכווץ ולהפעיל את כוחן.

סד לילה NTI מונח בעדינות ובבטיחות על השיניים הקדמיות העליונות. הוא מאוד קטן ונוח בעיקר לאנשים שסובלים מרפלקס הקאה, Gag reflex. סד לילה Kois Deprogrammer מונח גם כן בעדינות ובבטיחות על החך העליון. יש לו סטופר קדמי שלא מאפשר לשיניים הטוחנות בלסת העליונה לבוא במגע עם השיניים הטוחנות בלסת התחתונה, והתוצאה שרירי הלעיסה רפויים.

לסיכום חריקת שיניים בלילה או נעילת שיניים בלילה הן מצבים שחשוב לאבחן אותן מוקדם ככל האפשר מכיוון שהנזק הוא שחיקת שיניים, איבוד גובה של שיניים, מראה עייף ומבוגר של שיניים והנזק הוא בלתי הפיך. הפיתרון לחריקת שיניים בלילה הוא סד לילה. זהו הפתרון המוכח היחיד לנעילת שיניים בלילה ובכך מניעת שחיקת שיניים, כאבי ראש ומיגרנות כתוצאה מהידוק שרירי הלעיסה בלילה.

 

מה לגבי טיפול בוטוקס בשרירי הלעיסה כדי למנוע חריקת שיניים?

בוטוקס הוא רעלן, שמנטרל את פעולת תאי העצב שמפעילים את סיבי השריר וגורמים לשריר להתכווץ. הבוטוקס מחזיק מעמד כשלושה חודשים ולאט לאט מתנקה על ידי הגוף ופעולתו נחלשת. כאשר מקטינים את עוצמת כיווץ שרירי הלעיסה באמצעות הרעלן בוטוקס, זה פועל לכל אורך היממה, גם כאשר אנחנו זקוקים לשרירים חזקים בזמן האכילה.

בעצם צריך פיתרון לנעילת שיניים, שימנע משרירי הלעיסה להתכווץ בזמן השינה אך יאפשר לשרירים להתכווץ בעוצמה בזמן האכילה. רק סד לילה מאפשר פתרון כזה. כאשר ישנים עם סד לילה, שלא מאפשר מגע בין השיניים הטוחנות משתי הלסתות, שרירי הלעיסה מנוטרלים כמעט לחלוטין ומקבלים פתרון לחריקת שיניים בלילה. במשך היום כאשר לא שמים את סד השחיקה בפה ניתן ללעוס ולאכול בשיא העוצמה ללא הפרעה.

הבוטוקס מנטרל את פעולת השרירים לאורך כל היממה כך שגם פעולת הלעיסה נחלשת ובכך אינו מאפשר פתרון טוב לנעילת שיניים בלילה. כמו כן השפעת הבוטוקס נחלשת לאט לאט, מכיוון שהגוף מפנה אותו לאורך 3 חודשים והשליטה על עצמת שרירי הלעיסה בלילה משתנה כל הזמן.

לסיכום רק סד לחריקת שיניים, סד לילה ששמים אותו כאשר אנחנו ישנים ומסירים אותו כשאנחנו פעילים, נותן פתרון לנעילת השיניים בלילה ולא משפיע על פעילות השרירים בזמן אכילה.

שחיקת שיניים לאחר סד לילה

לפני ואחרי סד לילה

לפני שחיקת שיניים לאחר טיפול סד לילה

לפני ואחרי סד לילה

שחיקה בשיניים לאחר סד לילה

לפני ואחרי סד לילה

לפני טיפול בשיניים לאחר שימוש בסד לילה

לפני ואחרי סד לילה

שחיקת שינה בלילה סד לשיניים

לפני ואחרי סד לילה

שירותי המרפאה נוספים:
לשיחת ייעוץ השאירו פרטים
יש לכם שאלה? מעוניינים לפרסם באתר? נשמח לעמוד לשירותכם.