מפורסמים

חיוך הוליוודי – חיוך של מיליון דולר

שיניים לבנות, ישרות וזוהרות הוא חלומם של מיליוני אנשים. חיוך זוהר וחיוך יפה מקין פתיחות, כריזמה ומאפשר קירבה בין אנשים. שיניים לבנות נחשב סקסי, צעיר ובריא. הבעיה היא שרוב האנשים לא נולדים עם שיניים מושלמות ויפות וקשת שיניים עקום לא מאפשר חיוך מאוזן לאוזן. במשך החיים השיניים נפגעות מחיידקים ונוצרים חורים שחורים בשיניים.

החיידקים פוגעים גם בחניכיים והעצם שאוחזת את השיניים במקום נספגת, כך ששורשי השיניים נחשפים. הלחץ בעולם המודרני גורם למחצית מהאוכלוסייה לשחוק שיניים ברמה זו או אחרת, כך שככל שאנחנו מתבגרים, מצבן האסתטי והבריאותי של השיניים והחניכיים מתדרדר. הפער בין החלום של חיוך הוליוודי למציאות גדל, ותוצאה של חיוך מיליון דולר מתרחק. למזלנו רפואת השיניים התקדמה פלאים בעשורים האחרונים, ורופא שיניים מיומן ומקצועי יכול לגשר על הפער הזה ברוב המקרים, ולהביא בפועל לתוצאה של חיוך מושלם ומראה טבעי.

כמובן שהצלחת הטיפול תלויה בגורמים רבים אך בראש ובראשונה לכישרונו, מצפונו ויכולותיו של רופא השיניים וצוות הטכנאים שלו. לכן חשוב לבצע בדיקות ובירורים לפני , שמתחילים בטיפול שיניים אסתטי להשגת חיוך לבן ומושלם. מיהו רופא השיניים, היכן למד, מה יכולותיו ומי ממליץ עליו נמצא בראש רשימת הבדיקות. הרבה לפני ציפויי חרסינה מחיר.

הסלוגן חיוך הוליוודי, מה מקורו?

כמובן מעיר הסרטים הוליווד, ששוכנת בלוס אנג’לס. בראשית ימי תעשיית הקולנוע האמריקאית, הסרטים היו אילמים, השחקנים לא דיברו ובקושי חייכו, ולכן לא חשפו שיניים. כמובן, שרוב השחקנים/ת נראו מיליון דולר, אבל לצורת השיניים שלהם או לצבע השיניים לא הייתה משמעות. בתחילת המאה ה-20 החלו לצרוך בעולם המערבי יותר ויותר מאכלים עשירים בסוכר ובמקביל המודעות להיגיינה אורלית כמעט ולא הייתה קיימת. התוצאה המיידית הייתה חורים בשיניים, שיניים רקובות, שיניים שחורות וחניכיים מדממות.

חשוב להבין את מנגנון היווצרות עששת, חורים בשיניים, כדי לדעת עד כמה זה פשוט למנוע זאת. חיידקים מצטברים כל הזמן בפה ובעיקר באזורים אין בהם חיכוך של אוכל או כלי צחצוח. המקומות המועדים לפורענות הם המעברים בין השיניים, נקודות המגע בין השיניים והמעבר בין השיניים לחניכיים. רובד החיידקים שמצטבר נקרא פלאק. המזון היחיד, שחיידקים משתמשים כדי לייצר אנרגיה, שתקיים אותם הוא סוכר. החיידקים (Streptococcus Mutans) מפרקים את הסוכר וכך מקבלים אנרגיה לקיום חייהם ( נמדד ביחידות ATP). הבעיה שיש תוצר לוואי בתהליך הזה והוא חומצה לקטית. החומצה גורמת לחורים בשיניים.

נחזור חזרה להוליווד ולמקור המונח חיוך הוליוודי. כל עוד לא היה שמע בתעשיית הסרטים והשחקנים/ת נמנעו מלדבר, לא ראו את השיניים שלהם ולרוב השחקנים/ת היו שיניים כהות ולא בריאות. בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20 החלה מהפיכת השמע בקולנוע ונוסף רובד הקול. כאשר השחקנים/ת החלו לדבר פתאום נחשפו שיניהם ובעיה חדשה נוצרה. שיניים עקומות, שיניים חסרות, שיניים שחורות וחיוך לא סימטרי. בתעשיית הקולנוע, שהנראות כה חשובה זה big big problem.

לכן החלו לחשוב על פתרונות, איך יוצרים חיוך לבן, חיוך יפה, חיוך של מיליון דולר כיאה לתעשיית סרטים שעתידה לגרוף רווחים של מיליארדי דולרים. מקס פקטור מבכירי המאפרים בראשית ימיה של הוליווד פנה לרופא השיניים ד”ר צ’ארלס פינקוס, כדי למצוא פתרון. ד”ר פינקוס ביצע ניסיונות ביציקת קליפות חרסינה דקות, שיונחו על השיניים ויסתירו את הפגמים. אמנם זאת הייתה תחילת הדרך וציפויי חרסינה הראשונים לא הודבקו אלא רק הונחו על השיניים, אבל הוליווד הייתה המקום הראשון, שטכניקה כזאת נוסתה ועל כן המונח חיוך הוליוודי הגיע משם.

מה השתנה בציפויי חרסינה מימי הוליווד הראשונים ועד היום?

הכל!!

בראשית הדרך ציפויי למינייטס היה נגיש רק לאוכלוסיות מאוד ספציפיות. שחקני קולנוע ומכאן חיוך הוליוודי ואנשים עשירים ומכאן חיוך מיליון דולר. כיום העולם הפך לכפר גלובלי ענק ובזכות תעשיית הסרטים שחולשת על כל העולם, הרשתות החברתיות ( פייסבוק, אינסטגרם וטיק טוק) כולם רואים שיניים לבנות וחיוך מושלם וכגודל החשיפה כך גודל הביקוש.

החרסינות בראשית הדרך היו מגושמות ועבות יחסית. אמנם זה יצר אפקט מידי של שינויי דרמתי, שיניים שחורות הפכו לשיניים לבנות, ודי בזה לבשר על מהפיכה, אך לא התייחסו לדברים אסתטיים רבים מכיוון שעדיין לא הייתה הטכנולוגיה המתאימה. כיום החרסינות מחקות בצורה מדויקת אמייל טבעי. חרסינה אימקס (E-max) וחרסינה פלדפטית, יש להם תצורה וגוון כמו זגוגית שן טבעית. אזורי שקיפות (Opalescence) בקצה השן וטקסטורה גלית כמו אמאיל טבעי.

בריאות החניכיים לא הייתה פקטור בימים הראשונים של ציפויי חרסינה. המעבר בין ציפויי חרסינה לחניכיים הוא אזור סופר חשוב למראה טבעי ובריא, שמיליוני חיידקים יכולים להצטבר שם ולגרום לדלקות חניכיים, דימומים וכאבים. כיום בזכות משקפי ההגדלה המשוכללים של רופא השיניים וטכניקות חריטה ובנייה של חרסינות, ניתן להתאים ציפויי למינייט לשן ולחניכיים, כך שמבחינה ביולוגית הגוף לא יזהה גורם זר והמעבר כה חלק, שכמעט ולא יצטברו חיידקים.

טכניקת ההדבקה וחומרי ההדבקה שופרו פלאים בעשורים האחרונים. כדי שציפויי חרסינה יהיו זמינים לכלל האוכלוסייה הם צריכים להישאר במקומן יציבים לשנים רבות. זה לא הגיוני, שכלל המטופלים יגיעו לרופא השיניים לצורך הדבקת ציפויי שיניים כל כמה ימים. בימיה הראשונים של מהפיכת ציפויי למינייטס, החרסינות רק הונחו על השיניים ולכן התאימו לזמן קצר כמו רגעי צילומי הסרטים. לאחר מכן ציפויי השיניים פשוט נפלו. כיום יש טכניקות הדבקה מרובות, חלקן חזקות יותר ודורשות מיומנות טכנית גבוהה מצד רופא השיניים, וחלקן פחות חזקות אבל קלות לשימוש. ד”ר גלעד פיסקוס מדביק ציפויי אימקס רק בטכניקת דור 4, שידועה כהדבקה החזקה ביותר ברפואת השיניים. פרוטוקול ההדבקה ארוך יותר והטכניקה דורשת מיומנות גבוהה ודיוק מירבי, אך מוכיחה את עצמה לאורך שנים.

לסיכום ד”ר גלעד, מה הכי חשוב לבדוק לפני, שרצים להגשים את החלום של חיוך הוליוודי?

חשוב מאוד להבין שבדרך כלל מדובר בהליך אסתטי ופחות בריאות של השיניים והחניכיים. זה טיפול, שבוחרים לעשות אותו כדי לשפר את החיוך וכדי לקבל חיוך יפה יותר, שנשאר בריא וטבעי גם לאחר שנים. בחירת רופא השיניים זה הדבר החשוב ביותר ופחות ציפויי למינייט מחיר. כאשר מתפשרים על המחיר הרבה פעמים בסוף התהליך מקבלים אמנם שיניים לבנות יותר אבל חיוך פחות טבעי שנראה לבן ובומבסטי. כאשר רואים ציפויי שיניים לא טבעיים ובולטים לא התקבל שיפור אסתטי בחיוך אלא להיפך.

בנוסף בריאות החניכיים יכולה להינזק אם ציפויי החרסינה אינם מודבקים בצורה טובה, המעבר בין ציפויי השיניים לחניכיים אינו חלק ושאריות דבק נשארות בתוך כיסי החניכיים. התוצאה כאן מזיקה ומשאירה את החניכיים מודלקות באופן תמידי.

נכון שהטיפול אינו זול אבל כדברי הפתגם סוף מעשה במחשבה תחילה. מחיר טיפול זול מדי הוא בדרך כלל סימן לטיפול לא מספיק מקצועי (למרות שההיפך אינו תמיד נכון גם כן). לפני הגשמת החלום של חיוך הוליוודי צריך לבחור רופא שיניים מיומן ומקצועי בתחום הדבקות ציפויי חרסינה. רופא שיניים שיש לו צוות טכנאי שיניים מקצועי, ורזומה של עבודות מרשימות לאורך זמן, שיבטיחו תוצאה מנצחת- חיוך בריא, טבעי, לבן ויפה.

 

חיוך הוליוודי לפני ואחרי

 

 

חיוך הוליוודי